Lähetystyö

Usko tulee siis kuulemisesta, mutta kuuleminen Kristuksen sanan kautta.
(Room. 10:17)

Uusi Lähetysviesti 2018 on julkaistu. Lähetysviestissä on mm. v. 2018 Venäjälle ja Viroon suuntautuvien seurakuntamatkojen aikataulu paikkakunnittain. Lähetysviesti painetaan Suomen, Venäjän ja Viron kielille ja jaetaan kohdeseurakuntiin ja kotimaassa. Alla pdf-versiot Lähetysviestistä.

Vuoden 2018 seurakuntamatkat aikajärjestyksessä (muutoksia voi tulla ja ne päivitetään tähän listaan):

 

Pärnun seurakuntamatkojen päivät (alkamispäivät) on päivitetty 16.1.2018.

04.-07.01. Novgorod, Velikie Luki, Rzhev, Tver ja Moskova - Sakari Siltala, Jorma Halme

05.-06.01. Rzhev seminaari, 07.01. Moskova – Jorma Halme, Sakari Siltala

12.-15.01. Kosemkina, Rakvere ja Narva - Seppo Kulju, Petri Honkala

20.-21.01. Pärnu - Eero Nieminen, Veikko Vuohijoki

 

16.-18.02. Terijoki, Toksova, Haapakangas  - Aulis Ansaharju, Petri Honkala

16.-18.02. Hatsina, Tihkovitsa, Volosovo, Kupanitsa - Seppo Kulju, Veikko Vuohijoki /L

17.-19.02. Pyhä Maria ja Pyhä Anna - Eero Nieminen, Heikki Purtanen                          

 

09.-12.03. Kosemkina, Rakvere ja Narva - Seppo Kulju, Lasse Tamsi

16.-18.03. Terijoki, Toksova, Haapakangas  - Matti Ihalainen, Juuso Ahonen

16.-18.03. Hatsina , Tihkovitsa, Volosovo,  Pushkin - Eero Pohjola, Timo Marttinen /L

17.-18.03. Pärnu - Sakari Siltala, Aarno Konttinen

16.-18.03. Vöru, Vastseliina ja Tartto - Taisto Aaltonen, Pekka Riitamo

 

06.-08.04. Petroskoi, Kontupohja ja Sortavala - Veikko Vuohijoki, Juuso Ahonen

10.-16.04. Novgorod, Velikie Luki, Rzhev, Tver ja Moskova - Aulis Ansaharju, Heikki Purtanen

13.-15.04. Hatsina, Tihkovitsa, Volosovo, Kolppana - Aarno Konttinen, Timo Marttinen /L

20.-21.04. Pihkova ja Luga - Seppo Kulju, Heikki Puuska

22.-23.04. Pyhä Maria ja Pyhä Anna - Seppo Kulju, Heikki Puuska

28.-30.04. Keski-Eurooppa - Heikki Purtanen, Sakari Siltala

 

toukokuu Saransk, Saratov, Borisoglebsk ja Shokino - Aarno Konttinen, Jorma Halme

04.-07.05. Saarenmaa - Matti Ihalainen, Taisto Aaltonen

11.-14.05. Kosemkina, Rakvere ja Narva - Pekka Riitamo, Juuso Ahonen /P

18.-20.05. Terijoki, Toksova, Haapakangas  - Sakari Siltala, Heikki Puuska

18.-20.05. Pushkin, Tihkovitsa, Volosova, Kupanitsa - Eero Pohjola, Petri Honkala /L

19.-20.05. Pärnu - Seppo Kulju, Heikki Purtanen

26.-30.05. Murmansk, Kantalahti, Revda, Lavozero ja Vienan Kemi - Veikko Vuohijoki, Lasse Tamsi

 

15.-17.06. Terijoki, Toksova, Haapakangas  - Aulis Ansaharju, Petri Honkala

 

heinäkuu Rzhev leiri - Aarno Konttinen, Erkki Hartikka /L

13.-15.07. Terijoki, Toksova, Haapakangas - Matti Ihalainen, Juuso Ahonen /L

13.-15.07. Hatsina, Tihkovitsa, Volosovo, Kolppana - Veikko Vuohijoki, Eero Pohjola

14.-15.07. Pärnu - Sakari Siltala, Eero Nieminen

20.-22.07. diakonialeiri Keltto - Seppo Kulju, Heikki Purtanen /S

27.-30.07. Kosemkina, Rakvere ja Narva - Seppo Kulju, Pekka Riitamo /H/L

 

03.-06.08. Saarenmaa - Sakari Siltala, Aulis Ansaharju

17.-19.08. Terijoki, Toksova, Haapakangas - Petri Honkala, Timo Marttinen

17.-19.08. Vöru, Vastseliina ja Tartto - Taisto Aaltonen, Lasse Tamsi

25.-29.08. Murmansk, Kantalahti, Revda, Lavozero ja Vienan Kemi - Aarno Konttinen, Pekka Riitamo

 

syyskuu Keski-Eurooppa - Heikki Purtanen, Sakari Siltala

syyskuu Saransk, Saratov ja Borisoglebsk - Aulis Ansaharju, Juuso Ahonen

14.-16.09. Terijoki, Toksova, Haapakangas - Pekka Riitamo, Petri Honkala

14.-16.09. Hatsina , Tihkovitsa, Volosovo,  Pushkin - Matti Ihalainen, Veikko Vuohijoki /L

15.-16.09. Pärnu - Seppo Kulju, Aarno Konttinen

22.-24.09. Pyhä Maria ja Pyhä Anna - Eero Nieminen, Heikki Puuska

28.09-01.10. Saarenmaa - Heikki Purtanen, Jorma Halme

 

05.-07.10. Petroskoi, Kontupohja ja Sortavala - Eero Nieminen, Heikki Purtanen

09.-15.10. Novgorod, Velikie Luki, Rzhev, Tver ja Moskova - Jorma Halme, Matti Ihalainen

12.-16.10. Kosemkina, Rakvere ja Narva - Petri Honkala, Timo Marttinen

19.-21.10. Terijoki, Toksova, Haapakangas - Aarno Konttinen, Lssse Tamsi

19.-21.10. Hatsina, Tihkovitsa, Volosovo, Kupanitsa - Eero Pohjola, Juuso Ahonen /L

19.-21.10. Vöru, Vastseliina ja Tartto - Taisto Aaltonen, Pekka Riitamo

 

16.-18.11. Hatsina , Tihkovitsa, Volosovo,  Pushkin - Veikko Vuohijoki, Eero Pohjola /L

17.-18.11. Pärnu - Eero Nieminen, Taisto Aaltonen

23.-24.11. Pihkova ja Luga - Seppo Kulju, Aulis Ansaharju

23.-26.11. Kosemkina, Rakvere ja Narva - Pekka Riitamo, Juuso Ahonen

24.-28.11. Murmansk, Kantalahti, Revda, Lavozero ja Vienan Kemi - Matti Ihalainen, Lasse Tamsi

25.-26.11. Pyhä Maria ja Pyhä Anna - Seppo Kulju, Aulis Ansaharju

 

14.-16.12. Hatsina, Tihkovitsa, Volosovo, Kolppana - Jorma Halme, Matti Ihalainen /L

14.-16.12. Terijoki, Toksova, Haapakangas - Pekka Riitamo, Juuso Ahonen

 

Tihkovitsan lastenleirit - vastuupaikkakunta Lahti (8 matkaa)

Kosemkinan pyhäkoulut - vastuupaikkakunnat Tampere, Pori, Turku (7 pyhäkoulumatkaa ja 1 leirimatka)

Toksovan lastenleiri – vastuupaikkakunta Hämeenlinna

 

/S = Isot seurat    /H=Hautausmaajuhla

/L= Leiri               /P= Pyhäkoulu