Lähetystyö

Usko tulee siis kuulemisesta, mutta kuuleminen Kristuksen sanan kautta.
(Room. 10:17)

Uusi Lähetysviesti on julkaistu. Lähetysviestissä on mm. v. 2017 Venäjälle ja Viroon suuntautuvien seurakuntamatkojen aikataulu. Lähetysviesti painetaan Suomen, Venäjän ja Viron kielille ja jaetaan kohdeseurakuntiin ja kotimaassa.

Lähetysviestin voit lukea suomeksi alta.

Seurakuntamatkojen alustava aikataulu on seuraava (Huom! Muutoksia voi tulla):

14.-16.01. Pärnu - Eero Nieminen, Veikko Vuohijoki

17.-19.02. Kupanitsa, Volosova, Pushkin ja Tihkovitsa - Seppo Kulju, Veikko Vuohijoki /L

18.-19.02. Toksova, Haapakangas  - Aarno Konttinen, Petri Honkala

24.-27.02. Pietari - Eero Nieminen, Heikki Purtanen                                                     

16.-20.03. Kosemkina, Rakvere ja Narva - Seppo Kulju, Petri Honkala

17.-19.03. Pärnu - Sakari Siltala, Aarno Konttinen

17.-19.03. Hatsina, Volosova, Pushkin ja Tihkovitsa - Eero Pohjola, Pekka Riitamo /L  

17.-19.03. Voru, Vastseliina ja Tartto - Taisto Aaltonen, Heikki Puuska

18.-19.03. Toksova, Haapakangas  - Matti Ihalainen, Juuso Ahonen

21.-23.04. Kolppana, Volosova, Pushkin ja Tihkovitsa - Matti Ihalainen, Eero Nieminen /L

21.-24.04. Pietari - Seppo Kulju, Heikki Puuska

29.04-01.05. Keski-Eurooppa - Heikki Purtanen, Sakari Siltala

11.-15.05. Kosemkina, Rakvere ja Narva - Pekka Riitamo, Juuso Ahonen /P

12.-14.05. Kupanitsa, Volosova, Pushkin ja Tihkovitsa - Eero Pohjola, Petri Honkala /L

13.-16.05. Murmansk, Kantalahti, Revda, Lavozero ja Vienan Kemi - Veikko Vuohijoki, Jorma Halme

14.-15.05. Toksova, Haapakangas  - Aarno Konttinen, Heikki Puuska

19.-21.05. Pärnu - Seppo Kulju, Heikki Purtanen,

09.-11.06. Saarenmaa - Heikki Purtanen, Eero Nieminen

17.-18.06. Toksova, Haapakangas  - Aulis Ansaharju, Petri Honkala

14.-16.07. Pärnu - Sakari Siltala, Eero Nieminen

14.-16.07.  Kolppana, Volosova, Pushkin ja Tihkovitsa - Veikko Vuohijoki, Heikki Puuska

15.-16.07. Toksova, Haapakangas  - Matti Ihalainen, Juuso Ahonen /L

27.-31.07. Kosemkina, Rakvere ja Narva - Pekka Riitamo, Jorma Halme /H/L

04.-07.08. Saarenmaa - Sakari Siltala, Olli Puolakka

18.-20.08. Voru, Vastseliina ja Tartto – Taisto Aaltonen, Aarno Konttinen

19.-20.08. Toksova, Haapakangas  - Matti Ihalainen, Petri Honkala

02.-05.09. Murmansk, Kantalahti, Revda, Lavozero ja Vienan Kemi - Veikko Vuohijoki, Pekka Riitamo

15.-17.09. Pärnu - Seppo Kulju, Aarno Konttinen

15.-17.09. Hatsina, Volosova, Pushkin ja Tihkovitsa - Matti Ihalainen, Veikko Vuohijoki /L

16.-17.09. Toksova, Haapakangas  - Olli Puolakka, Pekka Riitamo

22.-25.09. Pietari - Eero Nieminen, Heikki Puuska

29.09-02.10. Saarenmaa - Heikki Purtanen, Heikki Puuska

12.-16.10. Kosemkina, Rakvere ja Narva - Seppo Kulju, Petri Honkala

13.-15.10. Voru, Vastseliina ja Tartto - Taisto Aaltonen, Pekka Riitamo

13.-15.10. Kupanitsa, Volosova, Pushkin ja Tihkovitsa - Eero Pohjola, Juuso Ahonen /L

14.-15.10. Toksova, Haapakangas  - Aulis Ansaharju, Aarno Konttinen

17.-19.11. Pärnu - Eero Nieminen, Taisto Aaltonen

17.-19.11. Hatsina, Volosova, Pushkin ja Tihkovitsa - Veikko Vuohijoki, Eero Pohjola  /L

24.-27.11. Pietari - Olli Puolakka, Aulis Ansaharju

25.-28.11. Murmansk, Kantalahti, Revda, Lavozero ja Vienan Kemi - Jorma Halme, Matti Ihalainen

15.-17.12. Kolppana, Volosova, Pushkin ja Tihkovitsa - Jorma Halme, Matti Ihalainen /L

16.-17.12. Toksova, Haapakangas  - Olli Puolakka, Juuso Ahonen

 

Kevät Novgorod, Pihkova, Velikie Luki, Rzhev ja Moskova - Aulis Ansaharju, Heikki Purtanen

Kevät Saransk, Saratov, Borisoglebsk ja Shokino - Sakari Siltala, Jorma Halme

Heinäkuu Rzhev - Olli Puolakka, Aarno Konttinen /L

Heinäkuu  Diakonialeiri Keltto - Seppo Kulju, Heikki Purtanen /S

Syksy Novgorod, Pihkova, Velikie Luki, Rzhev ja Moskova - Sakari Siltala, Olli Puolakka

Syksy  Saransk, Saratov, Borisoglebsk ja Shokino - Aulis Ansaharju, Jorma Halme

 

Tihkovitsan lastenleirit, vastuupaikkakunta Lahti (8 matkaa)

Kosemkinan pyhäkoulut, vastuupaikkakunnat Tampere, Pori, Turku (6 pyhäkoulumatkaa ja 1 leirimatka)

 

/S = Isot seurat    /H=Hautausmaajuhla

/L= Leiri               /P= Pyhäkoulu