Lähetystyö

Usko tulee siis kuulemisesta, mutta kuuleminen Kristuksen sanan kautta.
(Room. 10:17)

Uusi Lähetysviesti 2020 on julkaistu. Lähetysviestissä on mm. v. 2020 Venäjälle ja Viroon suuntautuvien seurakuntamatkojen aikataulu paikkakunnittain. Lähetysviesti painetaan Suomen, Venäjän ja Viron kielille ja jaetaan kohdeseurakuntiin ja kotimaassa. Alla pdf-versiot Lähetysviestistä.

Voit lahjoittaa varoja lähetystyöhön. Lue lisää täältä https://www.esikoiset.fi/lahjoita/.

Vuoden 2020 seurakuntamatkat aikajärjestyksessä (muutoksia voi tulla ja ne päivitetään tähän listaan):

 

03.-05.01. Seminaari Rzhev - Heikki Purtanen, Aulis Ansaharju

03.-05.01. Rakvere, Narva ja Jaama - Pekka Riitamo, Veikko Vuohijoki

18.-19.01. Pärnu - Eero Nieminen, Pekka Lahtinen

 

14.-16.02. Terijoki, Toksova, Haapakangas - Petri Honkala, Atso Santanen

14.-16.02. Hatsina, Tihkovitsa, Volosovo, Kupanitsa - Seppo Kulju, Lasse Tamsi /L

 

28.2.-01.03. Rakvere, Narva ja Jaama - Petri Honkala, Kari Toivonen

13.-15.03. Terijoki, Toksova, Haapakangas - Matti Ihalainen, Juha Siltala

14.-15.03. Pärnu - Sakari Siltala, Aarno Konttinen

14.-15.03. Vöru, Vastseliina, Tartto - Taisto Aaltonen, Erkki Hartikka

 

01.-06.04. Novgorod, VLuki, Rzhev. Moskova, Tver - Eero Nieminen, Sakari Siltala

03.-05.04. Petroskoi, Kontupohja, Sortavala - Heikki Purtanen, Aulis Ansaharju

04.-06.04. Pihkova, Luga, Pyhä Maria, Pyhä Anna - Seppo Kulju, Lasse Tamsi

17.-19.04. Hatsina, Tihkovitsa, Volosovo, Kolppana - Aarno Konttinen, Timo Marttinen /L

23.4.-30.04. (Utsjoki,) Murmansk, Revda, Kantalahti, Vienan Kemi, Tiksha - Veikko Vuohijoki, Jorma Halme

Huhti-toukokuu - Keski-Eurooppa - Heikki Purtanen, Sakari Siltala

 

01.-03.05. Rakvere, Narva ja Jaama - Pekka Riitamo, Erkki Hartikka

15.-17.05. Pushkin, Tihkovitsa, Volosova, Kupanitsa - Timo Marttinen, Lauri Halme /L

15.-17.05. Terijoki, Toksova, Haapakangas - Juuso Ahonen, Kari Toivonen

16.-17.05. Pärnu - Seppo Kulju, Heikki Purtanen

20.-25.05. Saratov, Saransk, Borisoglebsk - Aulis Ansaharju, Jorma Halme

29.5.-01.06. Saarenmaa - Matti Ihalainen, Eero Nieminen

 

17.-19.07. Hatsina, Tihkovitsa, Volosovo, Kolppana - Veikko Vuohijoki, Kari Toivonen

17.-19.07. Keltto - Diakonialeiri ja kirkkopyhä - Seppo Kulju, Heikki Purtanen /L

17.-19.07. Terijoki, Toksova, Haapakangas - Juuso Ahonen, Timo Laine /L

18.-19.07. Pärnu - Eero Nieminen, Aulis Ansaharju

24.-26.07. Rakvere, Narva ja Jaama - Jorma Halme, Pekka Riitamo /H

24.-26.07. Rzhev kesäleiri - Aarno Konttinen, Erkki Hartikka /L

31.07.-03.08. Saarenmaa - Sakari Siltala, Aulis Ansaharju

 

14.-16.08. Petroskoi, Kontupohja, Sortavala - Matti Ihalainen, Lasse Tamsi

14.-16.08. Terijoki, Toksova, Haapakangas - Petri Honkala, Timo Marttinen

15.-16.08. Vöru, Vastseliina, Tartto - Taisto Aaltonen, Juha Siltala

 

03.-10.09. (Utsjoki,) Murmansk, Revda, Kantalahti, Vienan Kemi, Tiksha - Erkki Hartikka, Pekka Riitamo

16.-21.09. Saratov, Saransk, Borisoglebsk - Juuso Ahonen Veikko Vuohijoki

18.-20.09. Hatsina , Tihkovitsa, Volosovo,  Pushkin - Matti Ihalainen, Lasse Tamsi /L

18.-21.09. Saarenmaa - Heikki Purtanen, Jorma Halme

18.-20.09. Terijoki, Toksova, Haapakangas - Kari Toivonen, Lauri Halme

19.-20.09. Pärnu - Seppo Kulju, Pekka Lahtinen

Syyskuu - Keski-Eurooppa - Heikki Purtanen, Sakari Siltala

 

02.-04.10. Petroskoi, Kontupohja, Sortavala - Eero Nieminen, Timo Laine

02.-04.10. Rakvere, Narva ja Jaama - Petri Honkala, Timo Marttinen

07.-12.10. Moskova, Velikie Luki ja Shokino - Jorma Halme, Matti Ihalainen

16.-18.10. Hatsina, Tihkovitsa, Volosovo, Kupanitsa - Juuso Ahonen, Erkki Hartikka /L

16.-18.10. Terijoki, Toksova, Haapakangas - Aarno Konttinen, Kari Toivonen

17.-18.10. Vöru, Vastseliina, Tartto - Taisto Aaltonen, Pekka Riitamo

 

13.-15.11. Hatsina , Tihkovitsa, Volosovo,  Pushkin - Veikko Vuohijoki, Seppo Kulju /L

14.-15.11. Pärnu - Sakari Siltala, Atso Santanen

19.-26.11. (Utsjoki,) Murmansk, Revda, Kantalahti, Vienan Kemi,  Tiksha - Lasse Tamsi, Petri Honkala

21.-23.11. Pihkova, Luga, Pyhä Maria, Pyhä Anna - Eero Nieminen, Juuso Ahonen

 

04.-06.12. Rakvere, Narva ja Jaama - Aarno Konttinen, Juuso Ahonen

18.-20.12. Terijoki, Toksova, Haapakangas - Pekka Riitamo, Aulis Ansaharju

18.-20.12. Hatsina, Tihkovitsa, Volosovo, Kolppana - Jorma Halme, Matti Ihalainen /L

 

/H=Hautausmaajuhla

/L= Leiri           

 

Leirit ja pyhäkoulut (suluissa vastuupaikkakunta):

 

15.-16.02. Viikonloppuleiri Taaitsa (Tampere)

14.-15.03. Viikonloppuleiri Taaitsa (Lahti)

18.-19.04. Viikonloppuleiri Tihkovitsa (Lahti)

16.-17.05. Viikonloppuleiri Tihkovitsa (Lahti)

16.-19.07. Toksovan kesäleiri (Hämeenlinna)

24.-26.07. Rzhevin perheleiri (Keitele)

30.7.-2.08. Länsi-Inkerin kesäleiri Tihkovitsassa (Turku)

19.-20.09. Viikonloppuleiri Tihkovitsa (Lahti)

17.-18.10. Viikonloppuleiri Tihkovitsa (Tampere)

14.-15.11. Viikonloppuleiri Taaitsa (Lahti)

19.-20.12. Viikonloppuleiri Taaitsa (Lahti)

 

Pyhäkoulumatkat Länsi-Inkeriin

Helmikuu (Tampere), Maaliskuu (Pori), Huhtikuu (Turku), Kesäkuu (Pori), Syyskuu Turku), Lokakuu (Tampere), Marraskuu (Pori), Joulukuu (Turku)

 

Toksovan lastenleirin vastuupaikkakunta on Hämeenlinna.